Zakaj nastane in kako se lahko uspešno borim proti herpesu na ustnicah?
Herpes na ustnici se pojavi zaradi okužbe z virusom herpes simplex 1 (HSV 1). Prevalenca okužbe s HSV 1 je približno 60%. Prenaša se neposredno s stikom s kožo ali sluznico. Po okužbi pa virus za vedno ostane v našem telesu in lahko povzroča ponavljajoče se izbruhe na mestu, kjer se je pokazala prvotna okužba.
Zanimivo je, da se pri nekaterih ljudeh njegovi znaki pokažejo šele mesece ali leta po prvotni okužbi z omenjenim virusom, spet pri drugih pa se znaki okužbe pojavijo že po 2 do 20 dneh.
Ob okužbi se na ustnici lahko pojavita rdečica, srbečica in pekoča bolečina, nato pa se v roku 48 ur na prizadetem področju pojavijo tudi vodeno-gnojni mehurčki, ki se s časoma razpočijo in spremenijo v razjedo in krasto. Celjenje lahko poteka od 1 do 2 tednov in je lahko za posameznika izredno neprijetno. Nevarnost pri okužbi je, da se le ta lahko zaradi slabe higiene prenese tudi na druga področja, kar je zelo pogosto predvsem pri mlajših otrocih in dojenčkih.
Kot smo že omenili po okužbi virus za vedno ostane v našem telesu. Pri nekaterih posameznikih lahko virus miruje celo življenje, pri nekaterih pa se ponavlja skozi celo življenje.
Kaj lahko povzročil ponoven izbruh herpesa na ustnici?
Na žalost ne moremo uspešno preprečiti njegovih nadaljnjih izbruhov. Seveda pa obstajajo tudi dejavniki, ki lahko sprožijo njegov pojav. Dejavniki tveganja so tako lahko:
- Stres
- padec imunskega sistema,
- pomanjkanje spanja in utrujenost,
- izpostavljenost vetru, mrazu in soncu,
- poškodbe kože na ustnici,
- bolezen ali operacije,
- hormonske spremembe (menstruacija, jemanje kontracepcije).
Ključno pri njegovem preprečevanju je, da znamo prepoznati dejavnike, ki lahko pri nas sprožijo njegov nastanek. Za lažje diagnosticiranje sprožilcev je tako smiselno voditi zapis naših prehranskih vnosov, aktivnosti, bolezni … Ko ugotovimo svoje sprožilce, lahko poskušamo minimizirati njihov vpliv.
Zavedati se moramo, da se herpes na ustnici lahko hitro prenaša tudi na druge ljudi, zato se ob njegovem pojavu izogibajmo poljubljanju, deljenju hrane in pijače ter dotikanju obraza. Ob tem ne smemo pozabiti tudi na ustrezno higieno rok.
Kako odpraviti herpes na ustnici?
Ob njegovih prvih znakih je zelo pomembno, da ukrepamo hitro in ustrezno. V lekarnah so nam za ta namen na razpolago številna mazila in obliži. Veliko mazil, ki so na voljo v lekarnah brez recepta, vsebuje cinkov oksid ali propolis, ki naj bi pomagali pri hitrejšem celjenju razjede. V primeru hudega izbruha, pri imunsko rizičnih osebah ali če samozdravljenje ni učinkovito, pa se lahko po pomoč obrnemo k izbranemu osebnemu zdravniku, ki nam bo predpisal tudi ustrezno zdravljenje. Za ta namen vam tako lahko predpiše antivirusne kreme, ki bodo nekoliko pohitrile celjenje, ali oralna antivirusna zdravila, ki pridejo v poštev ob res hudih primerih.
Ali obstaja način, ki lahko uspešno preprečim herpes na ustnici?
Če je po navadi razlog za njegov nastanek padec našega imunskega sistema, je ključno, da ustrezno poskrbimo za dvig svoje imunosti in odpornosti. Poleg uravnotežene prehrane si pri tem lahko še dodatno pomagamo z določenimi hranili, kot sta vitamin D in C, cink, selen, probiotiki …
V posameznih raziskavah lahko preberemo, da naj bi na herpes na ustnici pozitivno vplival tudi lizin. Gre za esencialno aminokislino, ki jo moramo v naše telo vnesti s pomočjo prehrane.
V večjih količinah ga najdemo predvsem v svinjini, perutnini, govedini, jajcih, jogurtu, soji in sardinah. S prehrano lahko hitro zadostimo dnevnim potrebam po lizinu. Raziskave pa so že pokazale da bi lahko z njegovimi višjimi vnosi pozitivno vplivali na preprečevanje ponovnega izbruha, kot tudi na samo zdravljenje herpesa. Vplival naj bi namreč na zmanjšano absorpcijo arginina, ki naj bi spodbujal razmnoževanje samega virusa.
Odlični rezultati pa so vidni tudi pri sočasnem jemanje lizina in vitamina C. Vitamin C namreč pozitivno vpliva na naš imunski sistem ter hitrejše celjenje ran in sočasno spodbuja delovanje lizina. Stranski učinki prekomernega vnosa lizina so redki, lahko pa se kažejo predvsem v obliki slabosti, driske in abdominalnih bolečin.
Lizinu se morajo izogibati ljudje, ki imajo težave z ledvicami in jetri.
Pri preprečevanju herpesa je ključno predvsem to, da znamo prisluhniti svojemu telesu. Pomembno je ugotoviti sprožilce za njegov nastanek, da se jim lahko izognemo oz. njihov vpliv pravočasno preprečimo.
Priporočeni izdelki
NOW L-Lizin, 500 mg, 100 tablet
Esencialna aminokislina, ki jo ne moremo sintetizirati sami, zato je potrebno vnašati s hrano.
ASCOLIP® Liposomski vitamin C
Učinkovita dostavna oblika vitamina C 1000 mg v telo. Doseže kar 70 % višjo koncentracijo v krvi.
NOW Vitamin C-1000 s cinkom, 90 kapsul
Veganska formula za krepitev imunskega sistema s cinkom v obliki aminokislinskega kelata, ki ne draži prebavil in omogoča boljšo absorpcijo.
NOW Vitamin D3 tekoči ekstra močan
Ekstra močan naravni vitamin D3. Pakiranje zadošča za več kot eno leto redne uporabe.