Kaj so opekline od sonca in kaj pomaga pri sončnih opeklinah?
Koža je največji organ našega telesa, ki nas varuje pred škodljivimi vplivi ultravijoličnih žarkov, dehidracijo, pregrevanjem, poškodbami, mikrobi, strupi in kemikalijami. Je pomemben imunološki in izločevalni organ. Njeno pretirano izpostavljanje soncu pa lahko pusti znake fotostaranja, ki se kažejo predvsem v njeni suhosti, izrazitejših gubicah, sončnih pegah, hiperpigmentaciji, popokanih kapilarah in grobi, uveli, sivkasti povrhnjici, brez sijaja. Koža, ki je bila izpostavljena UV žarkom, slani vodi in vetru, postane izsušena in poškodovana, primanjkuje ji hranil in vitaminov.
Sončna opeklina je poškodba kože, ki nastane zaradi pretirane izpostavljenosti UV žarkom in vročini. Porjavelost, opekline in luščenje so le ene izmed številnih zaščitnih mehanizmov našega telesa, ki nam omogoča zaščito in regeneracijo poškodovane kože.
Opekline od sonca nastanejo zaradi vnetja, ki povzroči eritem (izpuščaj) in edem, ki nastane zaradi zastajanja telesne tekočine na poškodovanem območju. Poleg tega pride do poškodb celic, ki lahko s časoma postanejo karcenogene, prav tako pa pride do upada mastocitov, ki imajo pomembno vlogo pri našem imunskem sistemu.
Simptomi, ki so povezani s pojavom opekline od sonca, so lahko različni. Najbolj so k opeklinam nagnjeni ljudje s svetlejšim tipom kože in las. Poškodovani predel telesa je pogosto vroč, občutljiv na dotik, boleč, razdražen, srbeč in v najhujših primerih mehurjast. Za hude opekline od sonca lahko potrebujemo tudi zdravniško pomoč, saj lahko pride celo do pojava vročinskega udara ali vročinske kapi.
Opekline od sonca povzročajo tudi hude preglavice, zato so izredno pomembni naslednji koraki:
- Umaknemo se iz sonca, še bolje bo, da se umaknemo kar v notranje prostore.
- Izogibamo se nadaljnjemu izpostavljanju soncu dokler se opeklina ne pozdravi.
- Opeklino hladimo z mokro brisačo ali pa si privoščimo mrzlo kopel. Za hlajenje ne uporabljamo ledu ali ledenih obkladkov, ki lahko opeklo mesto še bolj prizadenejo.
- Prizadeto mesto ustrezno vlažimo z uporabo ustreznih krem, kot je aloe vera >>
- Če je prisotna bolečina, lahko za lajšanje le te uporabimo protibolečinska zdravila, kot je ibuprofen in aspirin.
- Nastalih mehurjev se ne dotikamo in jih ne poskušamo predreti. Z načrtnim prediranjem mehurjev namreč povečamo možnost za nastanek infekcij.
- Ko se naša koža začne celiti, pogosto pride do njenega lupljenja. Pri tem je dodatno ne lupimo in pustimo, da se odlušči na naraven način.
- Če se gibljemo na prostem, prizadete predele telesa zaščitimo z ustreznimi oblačili. Oblačila morajo biti tesno tkana, da ne prepuščajo preveč UV žarkov.
Kaj je učinkovita prva pomoč pri sončnih opeklinah?
Seveda je na prvem mestu še vedno ustrezna preventiva. Da do opekline od sonca ne bi prišlo so osnovna pravila za ustrezno zaščito sledeča:
- Izogibajmo se gibanju na prostem in sončenju med 10. in 16. uro.
- Uporabljamo ustrezne sončne kreme z ustreznim SPF faktorjem (ta naj bo vedno večji od 15).
- Sončno kremo moramo nanesti vsaj 20-30 minut pred sončenjem.
- Ne pozabimo na ustrezno zaščito obraza, ustnic in glave.
- Sončno kremo ponovno nanesemo po kopanju, prav tako jo bolj pogosto nanašamo če se močno potimo.
- Kožo lahko zaščitimo tudi od znotraj z uporabo antioksidantov in drugih hranil, ki bodo našo kožo nahranili in jo zaščitili od znotraj. Preveri Kalcij sonce >>
- Po sončenju pa seveda ne pozabimo na ustrezno navlažitev naše kože. V ponudbi imamo številne izdelke za njeno nego in obnovo po sončenju >>
V primeru, da do opekline od sonca vseeno pride, pa so nam lahko v učinkovito prvo pomoč tudi številni aloe vera geli. Zakaj ravno aloe vera in kako naj vem, da je izbrani gel kakovosten?
Pri stranskih učinkih sončenja je odlična rešitev gel aloe vere iz sredice sočnih listov. Njegove glavne učinkovine so polisaharidi in salicilna kislina, ki vlažijo, zaščitijo, regenerirajo, hladijo ter mehčajo povrhnjico kože. Poleg tega uničujejo bakterije in glivice, ki se rade naselijo na poškodovani povrhnjici in povzročijo dodatno škodo. Aloe vera gel kožo hladi in s tem nudi takojšnje olajšanje, obenem pa prepreči ali vsaj zmanjša nastajanje mehurjev (če gel nanesemo takoj). Primeren je tako za sončne, kot tudi ostale opekline. Vsekakor pa koristi tudi pri manjših vrezninah, saj nas varuje pred okužbami.
Ker se hitro vpije in ne masti kože, se ga lahko uporablja kot vlažilno podlago pred nanosom kreme, losjona ali ličil. Nepogrešljiv pa je tudi za hitro pomiritev kože po britju in depilaciji ali po pikih insektov. Glede na pH 4,5 je primeren za občutljivo kožo in tudi za nekatere kožne boleznih (ekcem, akne). Dobrodošel je celo pri bolnikih z luskavico.
Pri nakupu gela iz aloje vere je potrebno paziti da je ta sto odstoten, kajti nekateri izdelki vsebujejo komaj sledove izvlečka aloje vere. Pravi gel aloje vere je gosto tekoč in nekoliko lepljiv, vendar pa ta občutek čez nekaj časa izgine.
Priporočeni izdelki
Cosmonatura 100% Aloe vera gel, 50 ml, 100 ml ali 250 ml
100 % gel Aloe Vere! Z ekoloških plantaž Kanarskih otokov. Z vitaminom C, E in provitaminom B5.
Fruit of the Earth Aloe vera gel, 340 g, 170 g, 56 g in 21,2 g
Stavite na tradicijo in za svojo kožo izberite kakovost.
Avitale KALCIJ sonce 500 DIREKT s sladkorjem in sladilom, z okusom pomaranče
Edinstvena kombinacija za pripravo kože na sonce in za lepo, porjavelo polt. Vsebuje kalcij, vitamin C in D3 ter beta-karotena za ohranjanje zdrave kože. Brez glutena, brez laktoze in brez barvil.
Krajši rok uporabe: velja do maj 2025.