11 julija, 2022

Vnetje mehurja: kaj pomaga preventivno?

Vnetje mehurja spada v skupino okužb urinarnega trakta, ki so ene izmed najpogostejših bakterijskih infekcij na svetu. Predvsem se rade pojavijo v poletnem času, zaradi povečane izgube vode s potenjem, premalo popite tekočine, manj pogostega uriniranja, idealnih razmer za razrast patogenih bakterij na območju genitalij, uriniranja v morje ali reke, mokrih kopalk in pogostejših spolnih odnosov. Torej več o neprijetnem vnetju mehurja, kaj pomaga, kako si lahko hitro pomagate sami, kaj je D – manoza in vnetje mehurja pa izveste v nadaljevanju.

Kaj je D – manoza in vnetje mehurja?

Do vnetja sečil po navadi pride zaradi naselitve sečnice z uropatogenimi bakterijami. Poročila WHO iz leta 2017 so pokazala, da je bakterija E.coli kriva za največ primerov okužb urinarnega trakta. Letno se kar 150 milijonov ljudi spopada z neko vrsto omenjenih obolenj.

Pogosteje se pojavijo pri ženskah, zaradi krajše razdalje med anusom in sečnico, krajše sečnice in idealnih pogojev na območju ženskih genitalij. Tudi nosečnost, spolnost, menopavza ter pretirana osebna higiena lahko negativno vplivajo na samo urogenitalno zdravje. Zelo pogosto se pojavijo tudi med bolniki, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje in imajo zaradi nezmožnosti samostojnega uriniranja v telo vstavljen kateter.

Klinični znaki, ki nakazujejo na morebitni pojav obolenj so pogosto pekoče ali boleče uriniranje, bolečine na področju mehurja, bakteriurija, levkociturija in hematourija. Omenjene simptome lahko spremlja tudi povišana telesna temperatura, mrzlica, slabo počutje, bruhanje in ledvična bolečina.

S krepitvijo imunskega sistema, z uživanjem dovolj velike količine tekočin, učinkovitim praznjenjem mehurja in uporabo naravnih pripravkov, kot sta brusnica in D – manoza, lahko preprečimo in pozdravimo blažje do srednje težke primere okužb.

Kaj je D – manoza?

Je enostaven sladkor, ki se naravno nahaja v brusnicah, borovnicah, breskvah, pomarančah in jabolkih.

Kaj pa hudo vnetje mehurja! Kaj pomaga pri tem?

Hude oblike vnetja potrebujejo hitro zdravniško pomoč. Zdravnik nam bo v tem primeru predpisal uporabo antibiotičnih zdravil, ki bodo hitro in učinkovito ublažili simptome in odpravili okužbo. Učinki antibiotikov so na žalost izredno kratkotrajni, zato lahko hitro pride do ponovnih težav. Prav tako lahko prekomerna uporaba antibiotikov pripelje do razvoja rezistence, kar pomeni, da v primeru ponovne infekcije normalni odmerki lahko ne bodo več tako učinkoviti. Rezistentnost na omenjena zdravila se lahko razvije v 15- 50 % primerih, zato jih uporabljamo zgolj za zdravljenje hudih obolenj. Mednarodna raziskava, ki je vključevala 4723 žensk s pogostimi akutnimi lažjimi oblikami okužb sečil, je pokazala, da je kar v 42% primerov prišlo do rezistence bakterije E. coli na antibiotično zdravljenje. Simptomi pa so se ponovili pri 20-30% primerov v roku 6 mesecev in v 44% v roku enega leta.

Pogosta uporaba antibiotikov negativno vpliva tudi na gastrointestinalno in vaginalno mikrobioto, to pa lahko vodi v pojav nezaželenih stranskih učinkov, kot so slabost, bruhanje, driska, glavoboli in kožni izpuščaji. Za preprečevanja nenehnega ponavljanja težav je zelo pomembna preventiva in uporaba naravnih pripravkov, ki nimajo stranskih učinkov ali pa so ti res zelo blagi. K zdravniku se odpravimo takrat, ko so simptomi prehudi in jih s samozdravljenjem ne uspemo uspešno odpraviti. Prav tako si poiščemo zdravniško pomoč, če se stanje ne izboljša po enem tednu samozdravljenja.

Kakšni so osnovni ukrepi pri vnetju?

Torej, vnetje mehurja, kaj pomaga? Če do okužbe vseeno pride, je izredno pomembno, da si poleg uporabe naravnih pripravkov ali antibiotikov pomagamo tudi z naslednjimi nasveti:

  • Povečamo količino zaužite tekočine (vode ali nesladkanega čaja).
  • Izogibajmo se uživanju kofeina, alkoholnih pijač in močno začinjeni hrani.
  • Bolečino si lahko lajšamo z uporabo analgetikov.
  • Na področje mehurja nanesem termofor ali nanašamo tople obkladke, ki bojo omilili bolečino in nam s tem lajšali simptome.
  • Lahko si privoščimo tudi toplo kopel, ki naj ne bo daljša od 15 minut.

Še osnovi nasveti za uspešno preventivo

Če želimo uspešno preprečiti ponoven pojav težav je ključno, da se držim osnovnih preventivnih ukrepov. Pravila so sledeča:

  • Uživanje zadostne količine vode. Piti moramo načrtno, po požirkih. Ne smemo dopustiti, da pride do pojava žeje in s tem posledično do dehidracije.
  • Redno odvajanje vode. Izredno pomembno je, da pri vsakem uriniranju naš mehur popolnoma izpraznimo. Z zastajanjem urina lahko omogočimo razrast patogenih bakterij.
  • Ustrezna nega intimnih predelov. Izogibajmo se uporabi močno parfumiranih in agresivnim sredstvom, ki vplivajo na spremembo pH nožnice.
  • Izbira bombažnega in zračnega spodnjega perila.
  • Uriniranje takoj po spolnem odnosu. S tem bomo odplaknili morebitne bakterije, ki lahko pridejo do mehurja.
  • Zamenjamo metodo kontracepcije. Ugotovljeno je, da imajo ženske, ki uporabljajo spermicide in diafragmo pogostejša težave, kot tiste, ki uporabljajo druge metode kontracepcije.
  • Uživanje nesladkanega brusničnega soka in D-manoze.
  • Za zdravo sluznico je prav tako pomembno uživanje zadostnih količin vitamina C, biotina, niacina in selena. Tudi probiotiki lahko vplivajo na zdravo vaginalno floro in s tem preprečujejo pojav okužb.

© 2024 Hiša zdravja. Vse pravice pridržane
Ne zamudite Obvestili vas bomo, ko bo tale izdelek spet na zalogi. Prosimo, vnesite vaš veljaven e-poštni naslov in opcijsko količino, če vas zanima večja količina tega izdelka.