Kaj so probiotiki?
So živi mikroorganizmi, ki imajo številne pozitivne učinke na zdravje gostitelja, če jih ta zaužije v zadostni količini. Te dobre bakterije bogato poselijo naše črevo in igrajo pomembno vlogo pri ohranjanju zdrave črevesne mirkobiote ter posledično našega zdravja. Odgovorni so za ohranjanje ravnovesja v črevesju, poskrbijo za pravilno razgradnjo in absorpcijo hranil ter preprečujejo pojav prebavnih težav, kot so napenjanje, driska, vetrovi in zaprtje. Poleg tega naj bi imeli pomembno vlogo tudi pri ohranjanju našega imunskega sistema, duševnega zdravja, preprečevanju pojava alergije ter težav s kožo.
Naše črevo je torej prostor, kjer živi več milijard bakterij in drugih mikroorganizmov, ki delujejo v sinergiji in pozitivno vplivajo na naš organizem. Do problema pa lahko pride v primeru pretiranega razrasta slabih bakterij, ki posledično vplivajo na porušenje našega ravnovesja in pripeljejo do pojava različnih zdravstvenih težav.
Z dopolnjevanjem naše prehrane s probiotičnimi živili in dopolnili lahko pozitivno vplivamo na stanje naše črevesne flore ter s tem posledično poskrbimo za ohranjanje zdravja in dobrega počutja.
Kako pa je z uporabo probiotikiov pri otrocih?
Otroci razvijajo svoj mikrobiom že v maternici in ga oblikujejo vse do zgodnjega otroštva. Presenetljivo je, da so znanstveniki pri otrocih opazili večjo raznolikost črevesnega mikrobioma, kot pri starejših. To nakazuje, da je njegova vloga zelo pomembna že zelo zgodaj v razvoju, njegovo porušenje pa lahko vodi v razvoj številnih zdravstvenih simptomov in težav. Prav tako lahko nezdrava črevesna flora poveča tveganje za razvoj določenih bolezenskih stanj kasneje v življenju. Na njeno porušenje vplivajo predvsem določena pogosta uporaba antibiotikov, stres, slabe prehranjevalne navade, starost in telesna neaktivnost.
Raziskave so pokazale, da lahko z uporabo specifičnih probiotičnih sevov pozitivno vplivajo na zdravje naših malčkov. Njihova uporaba je priporočljiva v primeru težav, kot so napenjanje, napihnjenost, driska, koliki ter pogoste okužbe, ki so posledica oslabelega imunskega sistema.
Vpliv na prebavo
Za lajšanje prebavnih težav so najbolj priporočljivi sevi Lactobacillus in Bifidobacterium. Priporočajo se predvsem za lajšanje težav, kot so driska, napenjanje in vetrovi. Njihova uporabe je prav tako priporočljiva v času antibiotičnega zdravljenja in ob določenih gastrointestinalnih boleznih (kot je sindrom razdražljivega črevesja).
Nekatere raziskave namigujejo, da bi lahko z uporabo specifičnega probiotičnega seva uspešno lajšali ter preprečevali težave s koliki pri dojenčkih. Raziskave na tem področju so seveda še v povojih, vendar so rezultati izredno obetajoči. Pri zmanjševanju težav s koliki se je najbolj izkazal sev L. reuteri. Pred jemanjem probiotikiv pa je kljub potencialno pozivnih učinkov priporočljiv posvet z izbranim pediatrom. Ta nam bo pomagal določiti vrsto ter količino sevov glede na individualne potrebe našega malčka. Prav tako nam bo znal svetovati ali je njihova uporabo pri našem dojenčku sploh smiselna . V primeru nedonošenčka ali kritično bolnega otroka pa je njihova uporaba odsvetovana.
Za močan imunski sistem
Vsi že dobro vemo, da je zdrava črevesna flora tesno povezana z močnim imunskim sistemom. Sevi, ki so se pri tem izkazali za najboljše so bili L. rhamnosus GG (LGG), Bifidobacterium animalis (BB-12), L.casei, L. acidophilus, B. Bifidum ter L. plantarum.
Raziskave so pokazale, da naj bi bili probiotiki izredno učinkoviti pri zmanjševanju tveganja za pojav okužb zgornjih dihalnih poti, hkrati pa naj bi prav tako preprečevali ponoven pojav teh okužb. Najboljše rezultate so opazili pri otrocih, ki so imeli pogoste težave z omenjenimi okužbami.
Kako naj izberem najboljši probiotik za svojega otroka?
- Izbor in ustrezna koncentracija sevov
Kakovosten otroški probiotik mora vsebovati vsaj dva seva: Lactobacillus in Bifidobacterium. Če gledamo bolj specifično pa mora dober probiotik nujno vsebovati sev L. rhamnosus , ki ima največ pozitivnih študij v povezavi z zdravjem naših otrok. Poleg vrste sevov je seveda pomembna tudi njihova količina na kapsulo. Njihov priporočen dnevni vnos ni določen, kar pomeni, da se njihova količina prilagaja individualno glede na starost, težo in potrebe otroka. V povprečju se za otroke priporočajo vrednosti od 1 milijarde pa vse do 15 milijard. Študije so pokazale, da probiotik z manj kot 108 CFU nimajo terapevtskega odmerka na zdrave gostitelja.
- Oblika
Na trgu obstajajo ogromno različnih oblik otroških probiotikov. Zelo priljubljene so predvsem žvečljive tablete, gumiji, praški in kapljice. Za otroke je seveda pomemben predvsem okus ter tekstura dopolnila. Starši pa morajo biti pozorni tudi na to, da samo dopolnilo ne vsebuje dodanega sladkorja ter umetnih aditivov. Visoka vsebnost le teh lahko namreč negativno vpliva na zdravje in raznolikost mikrobioma.
- Dodatek prebiotika
Dober probiotik bo poleg mlečnokislinskih bakterij vseboval tudi prebiotik. Prebiotiki prispevajo k boljšemu delovanju, preživetju in rasti dobrih bakterij v našem telesu. Najbolj pogosto uporabljene prehranske vlaknine so fruktooligosaharidi ter inulin.
Preden se odločimo za nakup probiotika je priporočljiv tudi posvet pri izbranem pediatru za določitev individualnih potreb, količino ter vrsto sevov, ki bi bili najbolj primerni za našega malčka.