9 marca, 2021

S pantotensko kislino nad nadležne mozolje

Akne večinoma povezujemo z obdobjem pubertete in hormonskih sprememb. Pojavljajo pa se tudi pri odraslih. Vzroki pogosto tičijo v sodobni prehrani, ki vsebuje preveč sladkorja, manjkajo pa ji odločilne vitalne snovi, ki omogočajo nemoteno delovanje celičnih procesov.

Mozolji so kot vulkani

Povečana aktivnost spolnih žlez v času pubertete je povezana z večjo proizvodnjo loja. Zaradi tega je koža bolj bleščeča in žareča. Kadar je v lojnici loja preveč, se ta razširi in na površini nastane majhen krater, ki se kaže kot povečana pora. Če se zaradi zastoja vsebina ne more izliti na površino kože, ta ostane v globini in pritiska na notranjo plast kože. Površina se izboči in pogosto vname, včasih pa se vnetju pridruži še gnoj, ki kaže na to, da se je mozoljček okužil.

Izločanje loja lahko umirimo tudi nežno

Na čezmerno delovanje lojnic lahko vplivamo s hormonsko terapijo in derivati vitamina A, vendar dermatologi te prijeme uporabljajo le v hujših primerih, saj jemanje ni povsem brez stranskih učinkov.

Na izločanje loja pri zmernih aknah lahko vplivamo tudi s pantotensko kislino, ki se ne kopiči v telesu in jo lahko varno uporabljamo tudi v nekajgramskih odmerkih dnevno. Sama pantotenska kislina ali vitamin B5 znotraj lojnice deluje »čistilno«. Priznani izraelski dermatolog in specialist za akne dr. Yoram Harth ima z njo dobre izkušnje. To pojasnjuje z njenim mehanizmom delovanja. Pantotenska kislina deluje tako, da odvečni loj razgradi, ker na celični ravni poveča količino koencima A, ki je ključna sestavina encima za njegovo razgradnjo.

Pantotenska kislina in stres

Dodatno k izbruhu mozoljev prispeva tudi odziv telesa na stres. Pri stresu se poveča izločanje hormonov, ki dražijo lojnice in jih spodbujajo k izločanju loja. Ker pantotenska kislina ta odziv omili, tudi tako prispeva k manjšemu izbruhu aken.

Kaj pravijo raziskave?

Manjše klinične študije s pantotensko kislino so pokazale dobre izide v razmeroma kratkem času. V eni so uporabili 10 g pantotenske kisline, razdeljene v štiri odmerke, in dokazali izboljšanje stanja kože (čistejša in lepša) po osmih tednih. V drugi pa so izboljšanje dokazali po 12 tednih z 2,2 g pantotenske kisline. Pri tovrstni terapiji je izjemno pomembno tudi to, da je varna. Preiskovanci so take odmerke, ki močno presegajo priporočene, dobro prenašali in niso zaznali neželenih stranskih učinkov.

Učinek na akne bo še boljši, če za kožo poskrbimo tudi s primerno nego

Naša koža je kisla in ima nizek pH. Kisline na njeni površini nastanejo kot produkt presnove, kožnega loja in znoja. Nizek pH kožo vlaži, saj te kisline naravno vežejo vlago. Hkrati pa omogočajo dobro okolje za mikroorganizme, ki živijo na koži in jo varujejo pred vsiljivci. Kakršnakoli agresivna kozmetika in mila oslabijo zaščitne mehanizme na koži, zato izdelke izbirajmo previdno in preudarno.

Brez spremembe prehrane ne bo šlo

Raziskovalci (Zouboulis CC in sod.) opažajo, da se stanje kože običajno vedno poslabša po določeni hrani. Zelo koristno bo, če opustimo hrano z visokim glikemičnim indeksom, kot so sladkarije in izdelki iz bele moke, opustimo pitje velikih količin mleka ter izločimo vse transmaščobe. V hrano pa vključimo »živo« in protivnetno hrano, med katero uvrščamo maščobne kisline omega 3, fermentirana živila ali probiotike ter čim bolj barvito sadje in zelenjavo, ki je bogato z betakaroteni ter drugimi antioksidanti.

© 2024 Hiša zdravja. Vse pravice pridržane
Ne zamudite Obvestili vas bomo, ko bo tale izdelek spet na zalogi. Prosimo, vnesite vaš veljaven e-poštni naslov in opcijsko količino, če vas zanima večja količina tega izdelka.