6 maja, 2020

Zdravje je doma v črevesju

Glavna naloga prebavil in presnove je zagotoviti celicam dovolj hranil za celične procese in s tem tudi energijo, ki je za to potrebna. Da bi se hranila, ki jih vnesemo v telo absorbirala v največji meri, je potrebno zdravo črevesje. Stanje črevesa, ki je preplet imunskega, živčnega in limfatičnega tkiva, v veliki meri vpliva na naše splošno počutje in zdravje, saj se v črevesni sluznici se nahaja okoli 70 % celic našega imunskega sistema. Zato je pomembno, da je v črevesu dovolj koristnih črevesnih bakterij, ki preprečujejo razrast patogenih mikroorganizmov, ki so povzročitelji vnetnih stanj v telesu, vključno z avtoimunskimi obolenji.

Probiotiki – koristni mikroorganizmi za mikrobioto


Beseda probiotik izhaja iz grškega izraza “pro bios” in pomeni za življenje. Za obnovitev črevesne mikrobiote se priporoča uporaba probiotikov – živih nepatogenih mikroorganizmov, ki pozitivno vplivajo na proces prebave, absorpcijo hranil, ščitijo ter regenerirajo črevesno sluznico (zavirajo rast patogenih mikroorganizmov) ter povečujejo obrambne sposobnosti organizma.

Probiotične bakterije niso sposobne trajno kolonizirati črevesja, zato jih je potrebno s prehrano vnašati v zadostnih količinah za vzdrževanje primernega ravnovesja. Nahajajo se v živilih kot so: jogurti, kefir, fermentirano mleko, kislo zelje … Na trgu je na voljo tudi veliko število prehranskih dopolnil, v obliki tablet, kapsul, praškov ali drugih farmacevtskih oblik, ki vsebujejo probiotične kulture. Zaradi velikega števila kakovostnih in manj kakovostnih izdelkov, je potrebno vedeti, kakšni so njihovi učinki, kateri mikroorganizmi imajo probiotični učinek, potrebno količino, ki ima ugoden učinek na zdravje in tudi morebitne nevarnosti.

Da se zagotovi pozitiven učinek probiotikov, morajo biti te bakterije odporne na želodčno kislino, encime, žolčne kisline. Sposobne morajo biti rasti v anaerobnem okolju in ne smejo biti toksične ali proizvajati toksinov. Tem kriterijem ustreza skupina mikroorganizmov, ki jih imenujemo mlečnokislinske bakterije in so iz rodov laktobacilov, bifidobakterij enterokokov in streptokokov. Mlečnokislinske bakterije so bakterije, ki povzročajo mlečnokislinsko vrenje – razgradnja ogljikovih hidratov brez prisotnosti kisika. Sladkorje pretvarjajo v mlečno kislino, ki z nižanjem pH v črevesju onemogočajo rast patogenih bakterij.


Koristni učinki probiotikov na zdravje gostitelja:

  • Zmanjšujejo rast patogenih bakterij;
  • Preprečujejo driske;
  • Preprečujejo razraščanje glive Candida albicans;
  • Zmanjšujejo kronične vnetne črevesne bolezni;
  • Stimulirajo imunski sistem;
  • Vplivajo na zaprtost in izboljšajo odvajanje blata:
  • Zmanjšujejo težave pri ljudeh z laktozno intoleranco.


Za učinkovito delovanje probiotičnih kultur, naj bi dnevno zaužili vsaj 3 milijarde kolonij, ki morajo biti v izdelku ustrezno zaščitene, da lahko v aktivni obliki pridejo preko želodca na mesto delovanja v črevesu, kjer se vežejo in razraščajo. Nekateri probiotiki so uspešnejši pri boju proti škodljivim bakterijam, drugi pri spodbujanju delovanja črevesnih celic, tretji pa pri spodbujanju ali uravnavanju imunskega sistema. Zato moramo upoštevati, da je treba zaužiti specifični probiotični sev, ki ima dokazano učinkovitost pri posamezni težavi, saj ni probiotičnega seva, ki bi bil dober za vse.

Upoštevati je potrebno tudi ustrezne pogoje skladiščenja in roke uporabe. Probiotične bakterije so namreč izredno občutljive na vlago, toploto, kisik in neprimerno shranjevanje lahko zmanjša njihovo stabilnost in učinkovitost. Prav tako se lahko aktivnost probiotičnih kultur s staranjem zmanjša. Za koristen učinek je tudi potrebno uživati probiotike dalj časa, saj je ugotovljeno, da že po enem do dveh tednih izginejo iz črevesja.

V nekaterih primerih, kot je uporaba antibiotikov ali drugih zdravil, stres, preveč konzumiranega alkohola, okužbe ali druge bolezni, lahko pride do porušenja ravnovesja v mikrobioti in pri teh stanjih imajo probiotiki, pozitivne učinke. Probiotično delovanje imajo tudi nekatere kvasovke, na primer Saccharomyces bolulardii.



Kvasovka Saccharomyces boulardii (S. boulardii)

V nasprotju s patogenimi kvasovkami, med katerimi je verjetno večini najbolj poznana Candida albicans, ima S. boulardii probiotične lastnosti, ki pripomorejo k zdravljenju akutnih kot tudi kroničnih težav:

  • Preprečuje in zdravi driske različnih vzrokov
  • Priporočljiva pri zdravljenju vnetnih boleznih črevesja
  • Preprečuje prekomerno razrast patogenov (kandidiaza)


Njena posebnost je v prehodnem delovanju, kar pomeni, da se ne naseli v črevesju, temveč se ob prenehanju jemanja izloči z blatom, navadno v 2-5 dneh. Pri zdravljenju driske so učinki opazni takoj, vendar se za normalizacijo stanja v črevesju priporoča njeno uživanje 3-4 tedne. Nasprotno pa se pri zdravljenju kroničnih vnetnih črevesnih bolezni, priporoča njeno neprekinjeno uživanje dalj časa (tudi pol leta).

© 2024 Hiša zdravja. Vse pravice pridržane
Ne zamudite Obvestili vas bomo, ko bo tale izdelek spet na zalogi. Prosimo, vnesite vaš veljaven e-poštni naslov in opcijsko količino, če vas zanima večja količina tega izdelka.