5 januarja, 2021

6 znakov, da vaša jetra potrebujejo obnovo

Utrujenost, težave z nespečnostjo, prekomerna telesna teža, brezvoljnost, pomanjkanje energije, počasna prebava…

Se tudi vas lotevajo zgoraj našteti znaki? Če je odgovor pritrdilen, je velika verjetnost, da se v vašem telesu nabirajo toksini in jetra delujejo s polno paro, a niso kos svojemu delu.

Kakšne posledice imajo toksini v telesu in kako jih v telo vnesemo?

Ljudje na različne načine v telo vnesemo veliko škodljivih snovi. Največ skozi prebavni trakt z uživanjem prečiščenih in predelanih živil z veliko sladkorja, hidrogeniranih maščob in najrazličnejšimi aditivi. Tudi pitje alkohola, sladkih ali gaziranih pijač ne pripomore k zdravim jetrom. Velik sovražnik jeter pa so tudi pesticidi, drugi okoljski strupi ali toksini in zdravila. Velik del toksinov vnesemo tudi skozi pljuča, in sicer zaradi onesnaženega zraka, predvsem so tukaj na udaru aktivni in pasivni kadilci. To pa ni vse, toksine v telo spustimo tudi skozi kožo, z antiperspiranti, kremami, čistilnimi sredstvi ipd.

Jetra – naša tovarna zdravja in ravnovesja.

Vsi toksini, ki jih vnesemo v telo ali jih tvorijo črevesne bakterije, se razgrajujejo v jetrih. Jetra so namreč največji organ v telesu in opravljajo življenjsko pomembne funkcije. Predvsem je njihova naloga, da vse snovi, ki pridejo iz zunanjega ali notranjega okolja v kri, razgradijo v telesu neškodljivo snov. Temu procesu pravimo detoksifikacija. Slabost tega procesa pa je nastanek prostih radikalov, ki lahko poškodujejo zdrave jetrne celice, in prispevajo k tvorjenju škodljivih snovi. Te se zgostijo v maščobni obroč, kar vodi v tako imenovano nealkoholno zamaščenost jeter (NASH).

In zakaj se jetra zamastijo?

Največje tveganje imajo osebe z metabolnim sindromom. To je skupina bolezni, ki se kažejo kot debelost, povišan krvni tlak, kopičenje maščob v predelu trebuha, povišane vrednosti skupnega in/ali LDL holesterola ter visok krvni sladkor, kot posledica inzulinske rezistence.

Na udaru pa so lahko tudi vse zdrave osebe, ki zaradi nezdravega načina življenja ali življenjskega obdobja, vnesejo v telo več toksinov, kot so jih jetra zmožna razgraditi. Posledice na jetrih opazimo, ko maščobno tkivo začne preraščati zdrave jetrne celice, ki tako ne morejo več opravljati svoje funkcije in v celoti oslabijo delovanje jeter. Že malce zmanjšana jetrna funkcija lahko vodi v veliko bolezni, ki navzven delujejo precej nepovezano s slabšim delovanjem jeter.

Kako lahko prepoznamo poškodbo ali obolenje jeter?

Notranjost jeter ni oživčena z živčnimi končiči, ki skrbijo za bolečino, zato jetra ne bolijo. Tako lahko njihovo zmanjšano funkcijo ugotovimo šele ob pregledu krvi za jetrne encime, kot so alanin-aminotransferaza (ALT), aspartat-amino transferaza (AST) in gama-glutamil transferaza (Gama GT). Vseeno pa lahko z opazovanjem lastnega telesa prepoznamo poškodbo jeter z naslednjimi opozorilnimi znaki:

  • Slaba in počasna prebava, ki jo spremljajo napihovanje in občasne slabosti.
  • Slabši imunski sistem, ki se kaže kot pogosti prehladi, virusne ali bakterijske angine.
  • Težave s kožo: srbeča kože, akne, manj sijoča in bleda koža.
  • Občutek nenehne utrujenosti.
  • Povišane vrednosti holesterola in trigliceridov v krvi.
  • Debelost z osrednjo porazdelitvijo maščobe okrog pasu.
  • Opozorilni znak, ki ga nikakor ne smete spregledati, je tiščanje pod desnim rebrnim lokom, kar kaže na to, da so jetra povečana. Takrat nujno obiščite svojega zdravnika.

Kaj lahko sami naredimo za zdrava jetra?

Dobra novica za vse težave z jetri je ta, da imajo največjo sposobnost regeneracije, če le začnemo pravi čas, dokler jetra še niso preveč zabrazgotinjena.

Za izboljšanje delovanja jeter predlagamo:

  • Zadostno pitje tekočine (vsaj 2 litra dnevno). Zelo priporočljivo je, da prvi kozarec tekočine, najbolje vode ali nesladkanega čaja, popijete takoj, ko vstanete.
  • Potrudite se in se vsaj 20 minut dnevno gibajte. Pomembno je, da se vam utrip srca dvigne.
  • Naj vas ne zapeljejo striktne enostranske diete. Raje se odločite za mediteranski način prehranjevanja, ki sloni na zdravi in nepredelani hrani.

Za preprečevanje in lajšanje jetrnih bolezni se danes uporabljajo plodovi pegastega badlja (vir silimarina, flavanonske zmesi aktivnih sestavin), ki ga je tudi nemška komisija E (nemški urad za rastline) odobrila za podporo, čiščenje in za zaščito jeter. Pegasti badelj ali silimarin preprečuje vnetja, pomaga pri regeneraciji jeter in je varen dodatek, saj tudi pri dolgotrajni uporabi ni poznanih neželenih učinkov. Dobro podporo jetrom pri izločanju žolča in presnovi maščob pa nudijo tudi izvlečki iz rastlin z grenčinami, kot so artičoka in regrat, ki dopolnjujejo delovanje pegastega badlja. Svetujemo nekaj mesečno jemanje.

© 2024 Hiša zdravja. Vse pravice pridržane
Ne zamudite Obvestili vas bomo, ko bo tale izdelek spet na zalogi. Prosimo, vnesite vaš veljaven e-poštni naslov in opcijsko količino, če vas zanima večja količina tega izdelka.