4 julija, 2022

Kako omiliti prekomerno potenje in vzroki?

Poletna vročina, hitenje in prenatrpan avtobus. To je le eden izmed scenarijev, ki nas lahko hitro postavi v neprijetno situacijo zaradi prekomernega potenja in neprijetnega vonja. Da je stanje še hujše, nas na to opozarja tudi velik moker madež na naši majici. Panika! Kaj sedaj? Kako naj to prekrijem?

Kaj pravzaprav povzroči prekomerno potenje? Vzroki za to so lahko različni. Prva rešitev je izbira dobrega deodoranta, ki bo najbolj ustrezal našim potrebam. Zaradi poplave različnih izdelkov smo lahko pred veliko dilemo, katerega izbrati. Na kaj naj bo človek pri izbiri pozoren? Kakšne so razlika med njimi? In kako izbrati najboljši naravni deodorant? Več o tem v nadaljevanju.

Splošno o potenju

Je naravni proces telesa, ki nam pomaga regulirati telesno temperaturo. Ko naša temperatura začne naraščati pride do povečanega delovanja žlez znojnic, ki poskrbijo za izločanje telesne tekočine iz telesa. Izhlapevanje vode iz površja kože povzroči ohlajanje kože in krvi, kar posledično povzroči ohlajanje našega telesa. Izločeni tekočini pravimo znoj in sam po sebi nima pretiranega vonja. Do neprijetnih vonjav pride zaradi bakterij na površini naše kože. Na področju pazduh, kožnih gub in stopal so pogoji za razrast bakterij idealni, zato je tam vonj po navadi izrazitejši. Še močneje pa se potimo predvsem v poletnih mesecih, med izvajanjem športne aktivnosti in ob prisotnosti bolezni (povišana telesna temperatura). Pretirano potenje pa lahko nastane tudi zaradi hudih stresnih situacij, hormonskega neravnovesja (čas menopavze, nosečnost,…) in številnih bolezenskih stanj.

Kaj pa povzroči prekomerno potenje? Vzroki za to so lahko različni. Hude oblike prekomernega potenja imenujemo hiperhidroza. Poznamo dve vrsti: primarno in sekundarno. Sekundarna hiperhidroza nastane kot posledica bolezenskih stanj ali stranskih učinkov nekaterih zdravil. O primarnem tipu pa govorimo, ko za prekomerno potonjene ne najdemo vzroka. Stanje samo po sebi ni nevarno, vendar pa je izredno neprijetno. Pogosto osebe zaradi tega trpijo tudi za anksioznostjo in depresivnimi stanji. Natančna prevalenca stanja še ni znana, saj večina ljudi ne poišče strokovne pomoči, zaradi pretiranega občutka sramu. Ocenjuje pa se, da za omenjeno težavo trpi približno 3% populacije.

Prekomerno potenje vzroki

Pri primarni hiperhidrozi je glavno vprašanje, zakaj nastane prekomerno potenje. Vzroki za to so še neznani. Včasih so strokovnjaki mislili, da je za prekomerno potenje vzrok bolnikovo mentalno in emocionalno stanje in da se pojavi zgolj pri ljudeh, ki so po naravi bolj živčni, nervozni in dovzetni za stres. Rezultati nedavnih raziskav pa so to domnevo ovrgli. Za težavo naj bi bili namreč krivi določeni geni. Stanje se po navadi pojavi pri več družinskih članih, prav tako pa se lahko prenese na naslednje generacije.

Sekundarna hiperhidroza pa lahko nastane zaradi:

  • Poškodbe hrbtenjače
  • Zloraba alkohola
  • Anksioznost
  • Sladkorna bolezen
  • Debelost
  • Hipertiroidizem
  • Nosečnost
  • Bolezni srca
  • Nekatere okužbe- HIV, malarija, tuberkuloza
  • Uporaba nekaterih zdravil

Kako pomembna je izbira ustreznega deodoranta?

Prvi korak pri preprečevanju potenja in vonja je izbira dobrega deodoranta. Tradicionalni deodoranti in antiperspiranti delujejo tako, da preprečujejo potenje in neprijetne vonjave, a lahko vsebujejo sestavine, ki povzročajo srbenje in draženje naše kože.

Deodoranti so narejeni tako, da preprečujejo nastanek neprijetnega vonja. Po navadi vsebujejo protimikrobne agente, kot je etanol, ki preprečuje razrast bakterij in povzročajo neprijetne vonjave.

Antiperspiranti pa preprečujejo oziroma zmanjšajo potenje. Vsebujejo aluminijeve soli, ki vplivajo na delovanje žlez znojnic in tako preprečujejo izločanje vode iz našega telesa. Tako preprečijo nastanek idealnega okolja za razrast bakterij.

Na tržišču je večino izdelkov kar v kombinaciji deodoranta in antiperspiranta. Kar se sliši odlično. Pa je temu res tako?

Na naši koži in v telesu so bakterije naravno prisotne. Nekatere izmed njih so slabe, druge pa dobre. Problem deodorantov in antiperspirantov je, da poleg slabih bakterij pobijajo tudi dobre, kar dolgoročno vodi v porušenje ravnovesja in razrast drugih bakterij, ki lahko povzročajo še močnejši vonj, negativno pa lahko vplivajo tudi na naš imunski sistem. Dolgoročno lahko njihova uporabe privede tudi do spremembe pH naše kože, to pa ustvari idealne pogoje za razrast bakterij.

Zakaj izbrati naravno in kako izbrati najboljši naravni deodorant?

Torej odločili smo se, da tradicionalni deodorant zamenjamo za naravnega. Kaj je pri izbiri najbolj pomembno? Kaj je tisto, kar najboljši naravni deodorant loči od ostalih? Pri izbiri si lahko pomagaš z naslednjimi nasveti.

Ali veš, da imamo tudi pri nas linijo naravnih deodorantov? Ponudno lahko preverite tukaj >>

Vsebujejo izključno naravne sestavine in ne vsebujejo aluminijevih soli. Po navadi vsebujejo:

  • Sestavine z dezinfekcijskim ali antibakterijskim delovanjem, kot je kokosovo olje in olje čajne mirte.
  • Eterična olja, kot so olje sivke, sandalovine in bergamota, za preprečevanje neprijetnega vonja.
  • Sestavine, kot je soda bikarbona ali naravni kristalni kamen, ki preprečujejo razmnoževanje bakterij in s tem posledično razvoj neprijetnega vonja.

Njihova dobra lastnost je, da ne vplivajo na delovanje žlez znojnic, saj ne vsebujejo aluminijevih soli. Princip njihovega delovanja je, da prikrijejo neprijetne vonjave, pri tem pa ne zavirajo samega potenja.

Kako si lahko še pomagam?

Na potenje lahko vplivamo tudi z nekaterimi spremembami v našem življenjskem slogu. Pomembno je, da v poletnih mesecih nosimo lahka in ohlapna oblačila, ki so narejena iz lahkotnih tkanin. Prav tako se poskušamo izogibati primerom, ki nam povzročajo anksioznost in stres, saj ti navadno vplivajo na povečano izločanje potu. Telesno aktivnost poskušamo izvajati v zgodnjih jutranjih ali pozno večernih urah. Iz svoje prehrane pa poskušamo izločiti ali zmanjšati količino kofeina, močno začinjene in pikantne hrane, alkohola in natrijevega glutamata.

V članku smo odgovorili na vprašanje, kaj pravzaprav povzroči prekomerno potenje. Vzroki so bili tudi našteti, zato je dobro da ste na te vzroke posebej pozorni.

© 2025 Hiša zdravja. Vse pravice pridržane
Ne zamudite Obvestili vas bomo, ko bo tale izdelek spet na zalogi. Prosimo, vnesite vaš veljaven e-poštni naslov in opcijsko količino, če vas zanima večja količina tega izdelka.