Hormonsko neravnovesje pri ženskah navadno zdravimo s pomočjo kontracepcijskih metod, vaginalnega estrogena, nadomeščanja hormonov in antiandrogenih zdravil. Nadomestki hormonov izboljšajo stanje na kratki rok, vendar se skozi čas lahko pokažejo negativne posledice motenja naravnega delovanja hormonov zaradi kemičnih nadomestkov.
Hormonsko neravnovesje pri ženskah se rado pojavi predvsem v obdobju pubertete, menstruacije, nosečnosti in menopavze. Neravnovesje ženskih funkcij občutimo kot slabo počutje, ki se odraža v menstrualnih težavah, problemih menopavze in celo vrsto ženskih težav. K notranjem ravnovesju ženske prispevajo estrogen, progesteron in androgeni hormoni, kot je testosteron. Vsi trije nastajajo v jajčnikih in tudi v drugih telesnih tkivih, zato se jih po navadi tvori dovolj, da podpirajo optimalno zdravje ženske.
V obdobju menopavze nadledvična žleza proizvede približno 50 % manj spolnih hormonov, kar povzroči pojav številnih simptomov, ki lahko negativno vplivajo na zdravje in splošno dobro počutje. Na zmanjšano proizvodnjo spolnih hormonov vpliva tudi dolgotrajen stres, saj se predhodnik spolnih hormonov pregnenolon namesto za tvorbo spolnih hormonov porablja za tvorbo stresnega hormona kortizola.
Pri starejših ženskah je neravnovesje spolnih hormonov v obdobju menopavze povezano z vročinskimi valovi, psihično slabim počutjem in urogenitalni simptomi, kot so pogostejše tiščanje na vodo, ponavljajoča se vnetja sečnega mehurja ter suhost nožnice zaradi pomanjkanja estrogena. Pri mlajših ženskah pa se pomanjkanje progesterona kaže kot vznemirjenost in živčnost, predmenstrulani sindrom-PMS in v nerednih menstrualnih ciklusih.
Progesteron nastaja tudi v možganih, kjer ima pomirjevalni učinek, podoben dopaminskemu, ki uravnava apetit, spanje, zagon in voljo. V maternici progesteron skrbi tudi za sproščanje gladkih mišic.
Neravnovesje v estrogenu in progesteronu, ki ga povzroči primanjkljaj progesterona, je tudi pogost razlog za slabše delovanje ščitnice, saj zaradi relativnega presežka estrogena glede na progesteron pride do zavore delovanja ščitničnega hormona.
Kako na naraven način uravnavamo svoje hormonsko stanje?
Navadna konopljika
S svojim posebnim delovanjem na hipofizo naravno povečuje nastajanje progesterona, preko dopaminskih povezav pa deluje tudi pomirjujoče. Ker pomaga uravnotežit razmerje med estrogenom in progesteronom, uravnava neredne menstruacije v perimenopavzi, s svojim pomirjujočim dopaminskim vplivom pa blaži simptome PMS, ki se kažejo z nervozo, jezo, bolečinami v prsih, krči in glavoboli. Preko dopaminskih učinkov vpliva tudi na apetit, blaži depresivno razpoloženje in izboljšuje spanec.
Ugodne učinke na PMS so dokazali v več sodobno izpeljanih kliničnih raziskavah, uporabo za urejanje menstrualnih ciklov, pri PMS in cikličnih bolečinah v prsih pa je že pred leti odobrila tudi nemška komisija za zeliščno medicino (1). Do podobnih rezultatov so prišli tudi v študiji, ki je proučevala 1634 žensk s predmenstrualnim sindromom. Rezultati raziskave so pokazali, da je terapija z navadno konopljiko izredno učinkovita pri lajšanju blagih do srednje težkih simptomov PMS (2).
V randomizirani kontrolni študiji so raziskovalci proučevali vpliv navadne konopljike na lajšanje simptomov pri ženskah v menopavzi. Po osmih tednih so rezultati raziskav pokazali znatno izboljšanje vročinskih oblivov pri ženskah, ki so vsakodnevno jemale pripravke z navadno konopljiko (3). Tudi v drugih raziskavah so rezultati pokazali, da lahko navadna konopljika znatno izboljšanje simptomov menopavze v primerjavi s kontrolnimi skupinami (4).
Več o navadni konopljiki >>
Angelika (Angelika sinensis)
Imenujejo jo tudi ženski ginseng zaradi zmožnosti, da poveča energijo in okrepi dobro počutje. Vsebuje fitoestrogene, ki se tako kot estrogeni vežejo na estrogenske receptorje, vendar na njih delujejo bistveno šibkeje.
V azijskih deželah jo tradicionalno uporabljajo pri slabokrvnosti, bolečih menstruacijah in za izboljšanje cirkulacije. V kitajski medicini pa jo uporabljajo predvsem kot zdravilni tonik, ki se ga priporoča predvsem ženskam z nerednim menstruacijami in za lajšanje menstrualnih bolečin. Pozitivni učinki uživanja angelike se kažejo tudi na srčno-žilnem sistemu in imunskem sistemu, saj imajo izvlečki dobro protivnetno in antioksidativno delovanje.
Najbolj pogosto se angelika uporablja za lajšanje simptomov menopavze. V manjši študiji pri ženskah v menopavzi, so ugotovili, da so imele ženske, ki so uživale izvleček angelike, manj vročinskih valov, so bile manj utrujene in manj nespeče kot tiste, ki ga niso (5). Nekatere študije poročajo, da izolirana angelika spodbuja tudi nastajanje hemoglobina tako, da poveča izločanje hormona eritropoetina, ki je ključen za nastajanje rdečih krvničk.
Sinergična kombinacija standardiziranega izvlečka navadne konopljike in izvlečka angelike za vzpostavljanje ravnovesja preveri tukaj >>.
Kdaj uporabljamo izvlečke navadne konopljike in angelike?
- Za ohranjanje dobrega urogenitalnega zdravja.
- V primeru lajšanja simptomov v obdobju pred menopavzo in med menopavzo (vročinski oblivi, nespečnost, utrujenost).
- Za blaženje simptomov PMS.
- Za uravnavanje menstrualnega ciklusa.
Imata tudi dobro protivnetno in antioksidativno delovanje, kar dobro vpliva na naš imunski sistem in srčno-žilno zdravje.
Viri:
- Schellenber, R., Zimmermann, C., Drewe, J., Hoexter, G. in Zahner, C. (2012). Dose-dependent efficacy of the Vitex agnus castus extract Ze 440 in patients suffering from premenstrual syndrome. Phytomedicine, 19(14), 1325-1331.
- Loch, E.G., Selle, H. in Boblitz, N. (2004). Treatment of Premenstrual Syndrome with a Phytopharmaceutical Formulation Containing Vitex agnus castus. Journal of Women’s Health and Gender-Based Medicine, 9(3), 315-320.
- Abbaspoor, Z., Hajikhani, N.A. in Afshari, P. (2011). Effect of Vitex agnus-castus on Menopausal Early Symptoms in Postmenopausal Women: A Randomized, Double Blind, Placebo – Controlled Study. British Journal of Medicine and Medical Research, 1(3), 132-140.
- Naseri, R. Farnia, V., Yazdchi, K., Alikhani, M., Basanj, B. in Salemi, S. (2019). Comparison of Vitex agnus-castus Extracts with Placebo in Reducing Menopausal Symptoms: A Randomized Double-Blind Study. Korean journal of family medicine, 40(6),362-367.
- Kupfersztain, C., Rotem, C., Fagot, R. in Kaplan, B. (2003). The immediate effect of natural plant extract, Angelica sinensis and Matricaria chamomilla (Climex) for the treatment of hot flushes during menopause. A preliminary report. Clinical and Experimental Obstetrics and Gynecology, 30(4), 203-206.
Priporočeni izdelki
NOW Navadna konopljika 300 mg, 90 kapsul
Sinergična kombinacija standardiziranega izvlečka navadne konopljike in izvlečka angelike za vzpostavljanje ravnovesja.
LOTY Hormone Balance - izboljšana formula
Loty Hormone Balance predstavlja sinergično kombinacijo izvlečkov navadne konopljike, mace, ashwagandhe ter vitaminov in mineralov.