29 avgusta, 2023

Krepitev imunskega sistema pri otrocih z naravnimi multivitamini

Počitnice so se iztekle in naši najmlajši so zopet zasedli šolske klopi. Da bo začetek šolskega leta potekal kar se da uspešno, se je potrebno na to dobro pripraviti. Poleg nakupov šolskih potrebščin ne smemo pozabiti tudi na ustrezno zaščito naših otrok pred prehladnimi obolenji, ki jih povzročajo številni patogeni (organizmi, ki povzročajo bolezni). Kako lahko vplivamo na krepitev imunskega sistema pri otrocih in kaj dati otroku za imunski sistem, v nadaljevanju.

Kaj je imunski sitem in kaj dati otroku za imunski sistem?

V jesensko-zimskem času so na pohodu številni virusi, ki lahko hitro povzročijo padec našega imunskega sistema, to pa vpliva na pojav številnih prehladnih obolenj. Da do tega ne bi prišlo je nujno, da je naš imunski sistem močan in kos številnim zunanjim napadalcem. Prehladna obolenja so še posebej pogosta pri naših najmlajših zaradi slabše razvite imunosti. Torej kaj lahko storimo za krepitev imunskega sistema pri otrocih, ki so še toliko bolj na udaru?

Imunski sistem ščiti naše telo pred okužbami, ki jih povzročajo številni virusi in bakterije. Gre za izredno zapleten mehanizem, ki vključuje številne organe, celice in proteine, ki sodelujejo med seboj in nam zagotavljajo učinkovito obrambo. Ločimo dve vrsti imunosti, in sicer prirojeno in pridobljeno.

Prirojena imunost je prva v bojni liniji pri obrambi našega organizma pred škodljivimi patogeni. Z njo se rodimo, medtem ko pridobljena imunost nastane ob prvem stiku s patogenom. V telesu tako začnejo nastajati protitelesca, ki ščitijo naše telo pred okužbo. Ta telesca ostanejo v našem organizmu in ob ponovnem stiku z istim patogenom le-tega hitro prepozna in nas temu primerno hitro zaščiti. To je tudi razlog, da za istim patogenom po navadi ne zbolimo dvakrat. Pridobljen imunski sistem se torej spreminja tekom življenja, pridobimo pa ga tudi s pomočjo cepiv. Na začetku življenja naš imunski sistem še ni tako močan, zato otroci zbolevajo pogosteje kot odrasli. Ker je imunski sistem na začetku življenja šibkejši, je zelo pomembna ustrezna krepitev imunskega sistema pri otrocih.

Ali je hladnejše vreme res krivo za pojav prehladov?

Za imunski sistem otrok je še posebej nevarno jesensko-zimsko obdobje. Polne učilnice otrok, večji stik z ljudmi, slaba higiena rok in mrzlo vreme so še posebej idealni dejavniki za prenos najrazličnejših okužb med njimi.

Samo vreme direktno ni odgovorno za nastanek bolezni. V prvi vrsti so za to krivi patogeni, ki pa se seveda lažje prenašajo pri nižjih temperaturah. Prav tako lahko hladnejši in bolj suh zrak negativno vpliva na naš imunski sistem, kar omogoča lažje razmnoževanje patogenov.

Poleg nižjih temperatur na naš imunski sistem v hladnejših mesecih negativno vpliva tudi pomanjkanje vitamina D in preživljanje večino dneva v zaprtih prostorih. Nanj vpliva tudi slaba prehranjenost zaradi slabših prehranjevalnih navad, hitrega tempa življenja in izogibanja določenim skupinam živil. Pogosto se naši najmlajši zmrdujejo ob pogledu na sadje in zelenjavo, kar lahko dolgoročno vodi v pomanjkanje določenih vitaminov in mineralov. Torej kaj dati otroku za imunski sistem?

Za krepitev imunskega sistema pri otrocih je seveda na prvem mestu zdrava in uravnotežena prehrana. Če z njo ne moremo doseči potreb, po določenih hranilih pa je smiselno otroku ponuditi določena prehranska dopolnila >>

Za krepitev imunskega sistema pri otrocih so poleg zdravih prehranjevalnih navad ključni tudi naslednji koraki:

  • Tako kot odrasli, tudi otroci potrebujejo v jesensko-zimskih mesecih dodatne vnose vitamina D. Glede na priporočila bi morali otroci svojo prehrano dopolnjevati z 400 do 1000 IE vitamina D na dan. Seveda se mora vnos primerno prilagoditi glede na starost in zdravstveno stanje otroka.
  • Pomanjkanje spanca prav tako negativno vpliva na njihov imunski sistem, zato je nujno, da jim hitro vzpostavimo zdrav spalni ritem. V posteljo naj odhajajo dovolj zgodaj, prav tako jih v večernem času ne izpostavljamo modri svetlobi. To pomeni, da vsaj uro pred spanjem ne uporabljajo mobilnih naprav, televizije in računalnika. Otroci naj bi na noč potrebovali vsaj 10 ur spanca. Zelo pomembno je tudi, da prav tako vstajajo približno ob isti uri, saj jim bomo tako najlažje vzpostavili rutino tudi v večernem času.
  • Pomembna je tudi zadostna hidracija, ki vlaži sluznico in preprečuje zadrževanje in razmnoževanje patogenov.
  • Umivanje rok je eden izmed ključnih dejavnikov za preprečevanje pojava prehladov. Roke si morajo otroci umivati zelo pogosto, saj bomo le tako preprečili vstop mikroorganizmov v telo in njihov prenos med njimi.
  • Ključno je, da otroke naučimo pravilne higiene kašljanja in kihanja. To pomeni, da se kiha ali kašlja v čist robec ali pa v rokav komolca.
  • Naučiti jih moramo, da svoje pijače in hrane ne delijo z drugimi, saj tako zmanjšamo tveganje za prenos okužbe.
  • Omogočiti jim moramo zadostno količino gibanja, ki pozitivno vpliva na krepitev imunskega sistema pri otrocih. Predvsem je treba spodbujati gibanje na prostem, ki kljub nizkim temperaturam, dobro vpliva na zdravje.

Če se naš otrok izogiba določenim živilom in je njegova prehrana zelo osiromašena, lahko razmislimo o dodajanju otroških multivitaminskih pripravkov, ki so prilagojeni prav za njihove potrebe >>. Za krepitev imunskega sistema pri otrocih moramo izbrati dopolnila, ki so enostavna za uporabo, hkrati pa so dobrega okusa za lažje jemanje.

© 2024 Hiša zdravja. Vse pravice pridržane
Ne zamudite Obvestili vas bomo, ko bo tale izdelek spet na zalogi. Prosimo, vnesite vaš veljaven e-poštni naslov in opcijsko količino, če vas zanima večja količina tega izdelka.