Skrivnost za posebne terapevtske učinke rastline je v oljnem ekstraktu iz semen svetlina. Predstavlja namreč koncentriran vir dveh esencialnih maščobnih kislin: linolne (LK) in gama-linolenske kisline (GLK). Obe sta nujno potrebni za izgradnjo mielinskih ovojnic in membran živčnih celic ter za sintezo tkivnih hormonov prostaglandinov. V biokemijskih procesih se GLK pretvarja predvsem v nevnetne prostaglandine, ki zavirajo vnetja in bolečine, vplivajo na delovanje imunskega, hormonskega in živčnega sistema, širijo žile, zavirajo zlepljanje trombocitov ter znižujejo krvni tlak.
Predmenstrualni sindrom (PMS):
GLK v svetlinovem olju preko vpliva na vnetne prostaglandine, ki se sprostijo med menstrualnim ciklom, zmanjša številne simptome PMS – vročinske valove, občutek napetosti v dojkah, razdražljivost črevesja, željo po sladkem, depresivnost, kontrolira pa tudi z endometriozo povezana vnetja. Veliko posameznic s PMS, ima nenormalno nizko raven GLK v telesu, zato se pri njih toliko bolj pozna pozitiven vpliv dodajanja virov te maščobne kisline. Pri ženskah s fibrocistično boleznijo dojk, lahko svetlinovo olje zmanjša vnetje v dojki in poveča absorbcijo joda, minerala, katerega vrednosti so v takem stanju nenormalno nizke.
Vse več žensk se spopada z neplodnostjo, ki predstavlja veliko psihološko breme za vso družino. Pogostost neplodnosti v svetu vsekakor narašča in veliko krivdo prav gotovo gre pripisati tudi vse bolj obremenjenemu sistemu v katerem živimo. Le-ta lahko namreč vpliva na porast vzrokov za neplodnost kot so motnje ovulacije, endometrioza, neprehodni jajcevodi in ostali dejavniki – prekomerna telesna teža, kronične bolezni (sladkorna bolezen, bolezni ščitnice…) in pogosto uživanje zdravil… Raziskave so pokazale, da omega-3 maščobne kisline in GLK povečajo tvorbo sluzi v materničnem vratu, kar je ključnega pomena za uspešno oploditev in preživetje semenčic. Poleg tvorbe sluzi, svetlinovo olje pozitivno vpliva tudi na kontrakcijo in relaksacijo gladkih mišic maternice, kar jih ustrezno okrepi za nosečnost.
Svetlinovo olje je dragocena izbira tudi v primeru ekcemov, atopičnega dermatitisa, psoriaze, rozacee ali drugih težav, ki se manifestirajo na koži.
Ta stanja so pogosta posledica motenega metabolizma esencialnih maščobnih kislin in oslabljene sposobnosti pretvorbe omega-6 maščob v GLK. Le-ta je nujno potrebna za nastanek pomembnih protivnetnih mediatorjev, ki nadzirajo vnetja in celično rast. Raziskave potrjujejo, da vnos GLK iz svetlinovega olja, ublaži znake kožnih bolezni, saj zmanjša vnetja, srbenje ter luščenje kože kot tudi potrebo po zdravljenju s steroidnimi kremami ter zdravili (antibiotiki, antihistaminiki in steroidi). Ker esencialne maščobne kisline v svetlinovem olju izboljšajo izrabo hranil v celicah, zmanjšajo tveganje za zamašitev kožnih por ter nastanek patoloških sprememb tkiva. Študije objavljene v Reviji za kozmetično znanost, so pokazale, da lahko pomagajo tudi pri strukturnih in funkcionalnih spremembah kožnega tkiva zaradi starosti kot so rdečica, čvrstost, grobost in odpornost. Zaradi vpliva na zmanjšanje vnetja pa svetlinovo olje blaži tudi simptome sistemskega eritematoznega lupusa, kronične avtoimunske bolezni, ki v blažji obliki povzroči spremembe na koži ter prehodna vnetja sklepov, pri hujši pa so lahko prizadeti številni organi in tkiva.
Vsekakor je ta posebna divja rožca še ena posebnost, ki nam jo je podarila narava, navsezadnje so jo uporabljali že ameriški domorodci, sodobna znanost pa je poskrbela, da smo še globlje spoznali njene zdravilne učinke pri marsikateri bolezni sodobnega časa. V obliki oljnih kapsul se lahko olje uporablja tudi zunanje – kapsulo le odpremo in z oljem namažemo prizadet del kože. Priporočljiva pa je tudi njegova kombinacija z drugimi učinkovinami kot so ginko (Ginkgo biloba), rožni koren (Rhodiola), olje borage, magnezij, cink, selen in vitamini A, B, C ter D.