2 septembra, 2022

Muči me neprestana utrujenost in zaspanost: kako jo lahko odpravim?

Tekom poletja ljudje po navadi prekipevamo od energičnosti, smo polno motivirani in posledično bolj produktivni. Nato pa nastopi september, ki za marsikoga predstavlja začetek stresa in napetosti zaradi vrnitve v hiter tempo življenja, vsakodnevno rutino službenih, šolskih in domačih obveznosti. V stresnih trenutkih se spremeni naš nivo energije, delovanje hormonov in celotni metabolizem, kar je lahko tesno povezano z utrujenostjo, pogosto izčrpanostjo, glavoboli, razdražljivostjo, depresijo … Torej, kaj je jesenska utrujenost ter kako odpraviti kronično utrujenost in izčrpanost?

Kaj je jesenska utrujenost in kako odpraviti kronično utrujenost?

Obstaja kar nekaj logičnih razlag, zakaj nas jeseni spremljata neprestana utrujenost in zaspanost. In hvala bogu, v tem nismo sami. Neprestana utrujenost in zaspanost v jesenskem času je pogosto povezana z naslednjimi dejavniki:

  • Dan je krajši

Z nastopom jeseni so naši dnevi čedalje krajši. Začnemo se zbujati v temi, prav tako pa tema nastopi že v zgodnjem večernem času. Posledično smo manj izpostavljeni soncu, ki nas po navadi navdaja z energijo in pozitivnostjo, zato smo pogosto slabe volje, utrujeni in izčrpani.

  • Poslabšanje vremena

Poleg tega, da so naši dnevi krajši, z jesenjo pride tudi do poslabšanja vremena. Padavine so tako pogostejše, manj je sončnih dni, povrhu vsega pa pride do drastičnega padca temperature. Izvajanje aktivnosti na prostem tako postane le občasno, kar posledično vodi še do dodatnega poslabšanja razpoloženja, motivacije in delovnega elana. Neprestana utrujenost in zaspanost tako postaneta stalnica, prav tako lahko to pri nekaterih ljudeh povzroči pojav določenih duševnih težav.

  • Spremembe v prehranjevalnih navadah

Poleti smo zaradi vročine in sopare pogosto manj ješči. Posledično zato pogosteje posegamo po bolj lahkih in osvežilnih jedeh, kot so solata, sadje in sladoled. Z nastopom jeseni pa se naše prehranjevalne navade pogosto spremenijo. V tem času nam prav nič ne dišijo sveže in hladne solate, zato začnemo raje posegati po tako imenovani tolažilni hrani. Gre za hrano, ki je težka in energijsko bogata ter lahko hitro vodi v pojav utrujenosti in posledično manjše produktivnosti.

  • Telesno smo manj aktivni

S pojavom hladnejšega vremena postanemo tudi telesno manj aktivni. Posledično se raje zadržujemo v zaprtih prostorih in se izogibamo izvajanju aktivnostim na prostem. Gibanje na svežem zraku vpliva na boljše razpoloženje in dvig energije, to pa je tudi eden izmed razlogov, da se jeseni pojavi neprestana utrujenost in zaspanost. Pomanjkanje elana vpliva tudi na to, da se le s težavo odpravimo do najbližje telovadnice, zato smo telesno še manj aktivni, kot bi lahko bili. Športna neaktivnost lahko prav tako negativno vpliva na naš imunski sistem, telesno težo in čustveno razpoloženje.

Preprosti koraki v boju proti jesenski utrujenosti

Neprestana utrujenost in zaspanost je torej dokaj pogosta težava, s katero se sooča večina ljudi. Sedaj, ko vemo, kaj jo povzroča, lahko temu primerno ukrepamo in se ji uspešno izognemo. Neprestana utrujenost in zaspanost lahko izgine zgolj z upoštevanjem nekaj preprostih pravil:

1, Držimo se zdravega in uravnoteženega prehranjevanja

Če je neprestana utrujenost in zaspanost stalnica v vašem življenju, je prvi korak za izboljšanje stanja ravno sprememba v prehranjevalnih navadah. Z zdravo in uravnoteženo prehrano lahko vplivamo na povečanje energije in preprečimo pojav utrujenosti ter slabšega razpoloženja. Naši obroki morajo biti sestavljeni iz veliko svežega sadja in zelenjave, kakovostnih ogljikovih hidratov in beljakovin ter prehranskih vlaknin. Poleg tega ne smemo pozabiti na zadosten vnos tekočine, ki mora biti v obliki vode ali nesladkanega čaja. V čim večji meri pa se poskušamo izogniti alkoholu, gaziranim in sladkim pijačam.

2. Ne smemo pozabiti na gibanje

Izvajanje telesne aktivnosti ima izredno pozitivne učinke na naše zdravje in sam nivo energije. Poleg tega gibanje izboljša kakovost našega spanca, pripomore k zmanjšanju telesne teže ter vpliva na izboljšanje kognitivnih funkcij. Priporočljivo je, da se s telesno aktivnostjo ukvarjamo vsaj 2-3 krat na teden.

3. Pazimo na zadostno količino spanca

Zadostna količina spanca mogoča našemu telesu ustrezno regeneracijo ter napolnjene baterij za prihajajoči dan. Idealno človek potrebuje med 7 in 9 ur spanca na noč, zato je pomembno, da odhaja v posteljo pravočasno in se drži usklajenega spalnega ritma.

4. Zmanjšamo količino stresa v našem življenju

Stres bo vedno prisoten, vendar je zelo pomembno, da se znamo nanj pravilno odzvati. Za lažje soočanje s stresom se lahko poslužujemo različnih tehnik meditacije ali joge.

Za spopadanje s stresom je izredno pomembno, tudi zavedanje svoje čuječnosti. Čuječnost ni le tehnika, ampak je proces spoznavanja in sprejemanja. Redno izvajanje čuječnosti naj bi pomagalo vzgojiti dolgoročno izkušnjo notranje mirnosti ter dobrega počutja, hkrati pa bi tako lahko zmanjševali stres, tesnobo in anksioznost. Zelo pomembno je, da si prav tako vzamemo čas samo zase in se posvetimo stvarem, ki nas osrečujejo ter nas napolnijo z energijo.

5. Kaj pa uporaba prehranskih dodatkov?

Neprestana utrujenost in zaspanost je lahko posledica pomanjkanja določenih hranil. Če z uravnoteženo prehrano ne moremo zadostiti svojim potrebam, si lahko pomagamo z uporabo določenih prehranskih dopolnil. V nadaljevanju si preberite, s katerimi dopolnili si lahko pri tem pomagamo.

Vitamini B kompleksa

Gre za vodotopne vitamine, ki prispevajo k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti, hkrati pa prispevajo k delovanju živčnega sistema in normalnemu psihološkemu delovanju, delovanju imunskega sistema, sproščanju energije pri presnovi homocisteina ter k ohranjanju zdravih las, kože in sluznic. Na preprečevanje utrujenosti in izčrpanosti vplivajo predvsem riboflavin, niacin, pantotenska kislina in folat. Več o B-kompleksu >>

Eden najmočnejših antioksidantov v boju proti utrujenosti

V stanju stresa smo v večji meri izpostavljeni prostim radikalom, ki lahko poškodujejo naše celice. Če je stopnja stresa prevelika, naše telo izgublja bitko s prostimi radikali, zmanjša se nam življenjska energija in moč, prav tako pa smo bolj izpostavljeni raznim boleznim.

Eden izmed najmočnejših antioksidantov v našem telesu, ki hkrati poskrbi tudi za več energije je koencim Q10. V organizmu ima več življenjsko pomembnih funkcij, saj sodeluje v procesu nastajanja celične energije (ATP), varuje celične strukture pred učinki prostih radikalov hkrati pa vpliva na stabilizacijo celic. Nahaja se v vseh celicah našega organizma, še posebej pa je skoncentriran v srcu, jetrih in ledvicah. Z leti njegova sinteza v telesu pada, zato je takrat priporočljivo razmisliti o njegovem dopolnjevanju.

Z rastlinskimi adaptogeni nad stres

Adaptogene rastline vsebujejo posamezne snovi, ki telo ščitijo pred različnimi stresorji in povečajo njegove prilagoditvene sposobnosti na različne stresne situacije. Med pomembne adaptogene rastline sodita Eleuthero – sibirski ginseng in Rhodiola – rožni koren. Že v tradicionalni kitajski medicini so ju uporabljali kot zeliščna adaptogena za blaženje odziva telesa na različne stresorje. Prav tako pripomoreta k optimalni mentalni in kognitivni aktivnosti ter k normalni cirkulaciji krvi, kar je povezano z aktivnostjo možganov. Izberi Rhodiolo >>

Eleuthero je poleg tega izredno koristen predvsem v primeru šibkosti, izčrpanosti in utrujenosti, saj poveča mentalne in fizične sposobnosti organizma ter pomaga pri okrevanju in rehabilitaciji.

© 2024 Hiša zdravja. Vse pravice pridržane
Ne zamudite Obvestili vas bomo, ko bo tale izdelek spet na zalogi. Prosimo, vnesite vaš veljaven e-poštni naslov in opcijsko količino, če vas zanima večja količina tega izdelka.