12 oktobra, 2022

Težave z želodcem in kaj jesti?

Večina se nas vsaj enkrat v življenju sreča s pretirano razdražljivim želodcem ali drugo vrsto želodčnih težav. Pri tem je ključnega pomena, kakšna je naša prehrana, čemu se moramo izogibati in kaj lahko hitro umiri naš razdražljiv želodček. Nekateri ljudje so k omenjenim težavam nagnjeni bolj kot drugi, zato je za njih še toliko bolj pomembno, kakšno hrano uživajo na dolgi rok. Ste vedeli, da na trgu obstajajo tudi prehranska dopolnila, namenjena ljudem z omenjenimi težavami? Več o tem, kaj jesti ter kateri hrani se je potrebno izogibati v primeru, ko imamo težave z želodcem, pa v nadaljevanju?

Želodčne težave, kaj jih povzroča?

Želodčne težave pogosto povezujemo z zgago, spahovanjem, slabostjo, nelagodjem v predelu želodca in abdominalnimi krči. Na omenjene težave ima pogosto velik vpliv določena hrana in pijača, zato je pomembno, da znamo prisluhniti svojemu telesu in temu primerno hitro ukrepati. Poleg neustreznih živil lahko na težave z želodcem vplivajo tudi drugi vzroki, ki lahko nakazujejo na resnejše stanje. Želodčne težave so tako lahko posledica številnih zdravstvenih stanj, kot so gastroezofagenalna refluksna bolezen, gastritis in ulkus.

Kaj jesti pri želodčnih težavah?

Za težave z želodcem bo najbolj primerna predvsem lahko prebavljiva hrana. Pri tem je ključno, da iz svoje prehrane izločimo živila, ki nam sprožijo nelagodje. Navadno so to mleko in mlečni izdelki, sladkor, pretirano mastna hrana, močno začinjena hrana, alkohol in kofein. Tudi nekatera umetna sladila lahko v prevelikih odmerkih povzročijo določeno stopnjo nelagodja. Če se tudi pri vas pojavijo težave z želodcem, se je dobro držati naslednjih pravil:

  • Namesto velikih in obilnih obrokov se raje držimo načela: manj je več. To pomeni, da čez dan uživamo manjše obroke, ki naj si sledijo na vsake 3 ure. Tako se bomo izognili prenajedanju, ki bi prinesel še dodatno obremenitev za našo prebavo in telo.
  • Zelo pomembna je tudi ustrezna hidracija. Izogibajmo se sladkim in gaziranim pijačam, kofeinu in alkoholu. Namesto tega raje uživamo navadno vodo ali nesladkan čaj. Vendar pozor! Sadni čaji lahko povzročijo še dodatno nelagodje, če jih uživamo v večjih količinah, zato bo v tem primeru bolje, da posežemo po zeliščnih čajih, kot so meta, kamilica in ingver.
  • Stres ima veliko vlogo pri razvoju ponavljajočih se težav z želodcem. Ker bo stres vedno v določeni meri prisoten v našem življenju, je zelo pomembno, da se znamo z njim uspešno spopasti. Pri tem nam je lahko v veliko pomoč meditacija, joga ali praksa čuječnosti.
  • S pisanjem prehranskega dnevnika bomo najlažje ugotovili, katera hrana nam povzroča neprijetnosti. Po pomoč se lahko obrnemo tudi na dietetika ali osebnega zdravnika.
  • Tudi uporaba antibiotikov nam lahko povzroči številne težave s prebavo, zato je priporočljivo, da ob taki vrsti zdravljenja uživamo tudi probiotike. Probiotične kulture bodo poskrbele, da bomo kljub zdravljenju uspeli ohraniti zdravo črevesno floro, kar bo zmanjšalo možnost za pojav prebavnih težav med in po zdravljenju. V tem primeru se lahko poslužujemo uživanja probiotičnih kultur, kot so jogurt in kefir, lahko pa posežemo po probiotikih v obliki prehranskih dopolnil.

Torej, kaj jesti pri želodčnih težavah?

Kefir

Kefir je s probiotičnimi kulturami bogato živilo. Spada pod fermentirane mlečne izdelke, ki pri večini ljudi blagodejno vplivajo na prebavo, hkrati pa želodca ne dražijo. Zaradi širokega spektra probiotičnih kultur je izredno pomemben za vzdrževanje naše črevesne mikroflore. Zdrav in stabilen mikrobiom pa ne vpliva dobro samo na našo prebavo, ampak tudi na naš imunski sistem.

Jabolčna čežana, korenje in stročji fižol

Ko je naš želodec občutljiv, se moramo izogibati predvsem surovemu sadju in zelenjavi. Ker pa naše telo nujno potrebuje ustrezne vitamine in minerali, je pomembno, da v tem času uživamo predvsem kuhano ter dušeno sadje in zelenjavo. V poštev pridejo predvsem kuhano korenje, stročji fižol in jabolčna čežana.

Riž

V obdobju težav je ključnega pomena, da se izogibamo polnozrnatim živilom, saj so bogati s prehranskimi vlakninami. V tem primeru je zelo koristno uživanje riža, ki je lahko prebavljiv in izredno prijazen do naših prebavil.

Piščanec in ribe

Za optimalno delovanje našega telesa je ključno, da vsak dan uživamo zadostno količino beljakovin. Strokovnjaki svetujejo, da v primeru težav uživamo piščanca ali ribe, saj sta piščanec in riba izredno lahko prebavljiva.

Banane

So lahko prebavljive in ne dražijo našega želodca. Prav tako so izredno bogate z vlakninami, ki pa v tem primeru ne bodo povzročale dodatnega nelagodja in bodo blagodejno vplivale na našo prebavo. So tudi bogat vir določenih vitaminov in mineralov, kot sta vitamin B6 in kalij.

Težave z želodcem – oblike prehranskih dopolnil, ki so nam lahko v pomoč

Ker so na trgu v porastu prav težave z želodcem najdemo številna prehranska dopolnila, ki so prijazna do naših prebavil, jih ne dražijo ter nam pomagajo preprečevati pojav prebavnih težav in nelagodja.

  • Magnezijev citrat

Kakovost magnezijevih dopolnil je odvisno od količine magnezija in njegove biološke razpoložljivosti. Magnezijev citrat je najboljša oblika magnezija, saj ima visoko stopnjo biološke razpoložljivosti, je lažje prebavljiva in se bolje absorbira kot druge oblike. Nekateri zdravniki pa ga uporabljajo tudi za zdravljenje zaprtosti.

  • Natrijev askorbat

Gre za natrijevo sol askorbinske kisline, zato je to oblika vitamina C, ki ne draži želodčne sluznice. Vitamin C je v taki obliki primeren za ljudi, ki jim askorbinska kislina povzroča težave, zaradi občutljivega želodca.

  • Aloe vera sok

Vsebuje številne hranilne snovi, ki blagodejno vplivajo na naš prebavni sistem. Med drugim naj bi pomagal podpirati prebavo, spodbujati delovanje črevesja, stimulirati metabolizem, preprečeval naj bi utrujenost, hkrati pa naj bi pomagal ohranjati zdravo kožo in normalen imunski sistem. Nekateri rezultati raziskav nakazujejo, da naj bi imel pozitivne učinke tudi na lajšanje simptomov sindroma razdražljivega črevesja.

  • Prebavni encimi

Simptomi, ki nakazujejo na neustrezno prebavljeno hrano so predvsem trebušni krči, napihnjenost, vetrovi in driska. Prebavni encimi pomagajo našemu telesu razgraditi hrano na manjše delce, ki jih lahko nato naše telo pravilno uporabi in absorbira. Pri določenih stanjih pa do ustrezne razgradnje žal ne pride, zato si lahko pri tem pomagamo z uporabo prebavnih encimov v obliki dopolnil.

  • Liposomalne oblike vitaminov

Gre za posebno obliko prehranskih dopolnil, ki imajo izjemno učinkovito dostavno obliko. Liposomi so fosfolipidni delci s strukturo, ki je podobna celičnim membranam. So najsodobnejša dostavna oblika mikrohranil, ki olajša absorpcijo in ščiti hranilo pred vplivi prebavnih sokov. Prav tako je ta oblika prijazna do našega želodca, saj ga ne draži in ne povzroča nelagodja. Tudi v naši ponudbi imamo na voljo liposomski vitamin C.

© 2024 Hiša zdravja. Vse pravice pridržane
Ne zamudite Obvestili vas bomo, ko bo tale izdelek spet na zalogi. Prosimo, vnesite vaš veljaven e-poštni naslov in opcijsko količino, če vas zanima večja količina tega izdelka.